To właśnie katalizatory eliminują zanieczyszczenia silnika, zjadając tlenek węgla, tlenki azotu oraz węglowodory, które pozostają po spaleniu benzyny. Niestety, jak każde urządzenie, katalizatory ulegają pogorszeniu. Gromadzą się w nich cząsteczki stałe i zapychają się, dramatycznie redukując swoją skuteczność, a tym samym zmuszając silnik do cięższej pracy. Jednak właściciel pojazdu może przedłużyć żywotność swojego katalizatora stosując dostępne na rynku produkty czyszczące, które wlewa się do zbiornika paliwowego. Tego typu zabiegi mogą poprawić stan przepustowości katalizatora i pomóc wyłączyć migającą kontrolkę silnika, lecz aby prawidłowo utrzymać dobry stan tego urządzenia należy go zdemontować i oczyścić.
Powinno się zdemontować rdzeń lub cały katalizator z obudową. Następnie użyć sprężonego powietrza do czyszczenia obudowy i kanałów filtrujących. W ten sposób popiół oraz pokruszona ceramika zostaje wydmuchana. Inną praktyką jest umieszczenie wsadu katalizatora we wiadrze z odtłuszczaczem na kilka godzin, ewentualnie dodając gorącej wody w celu przyspieszenia procesu oczyszczania. Po wyjęciu zamoczonego wsadu, można ponownie użyć sprężonego powietrza aby go osuszyć.
Jeżeli katalizator jest poważnie zniszczony substancjami szkodliwymi i pracą w nadmiernych temperaturach, konieczna może okazać się jego wymiana na nowy, ale z pewnością procedura konserwacji jest w stanie wydłużyć funkcjonalność tego ważnego urządzenia.
powrótul. Marywilska 28, 03-228 Warszawa
(+48) 577 280 500
(+48) 577 280 480
kontakt@makrorecykling.pl